Ротавірусна інфекція: симптоми та профілактика
Що таке ротавірусна інфекція?
Ротавірус – це вірусний збудник, який викликає гострий гастроентерит (розлад шлунково-кишкового тракту). Ротавірусні інфекції є найпоширенішою причиною діареї у дітей.
Симптоми ротавірусної інфекції
Симптоми захворювання на ротавірус часто проявляються вже на другий день після інфікування. Початок зазвичай гострий.
Основні симптоми ротавірусної інфекції включають сильний пронос, блювоту, лихоманку та зневоднення. Для організму дитини вони можуть становити небезпеку.
Механізм передачі рота вірусу.
Ротавірус – це «хвороба брудних рук», інфекція переважно передається через фекально-оральний механізм передачі. Зазвичай це відбувається через забруднені руки або через вживання зараженої ротавірусом їжі чи води.Рідше вірус може передаватися при чханні або кашлі, а також через поверхні, наприклад, дверні клямки (ручки) та іграшки, де вірус здатен зберігатися. Власне, тому вологе прибирання та обробка поверхонь є дуже важливою.
Коли ризик захворіти є найбільшим?
Найчастіше зараження відбувається взимку та навесні. Вірус легко поширюється серед дитячих колективів (дитячий садок, школа), а іноді й серед дорослих. Після того, як дитина інфікується вірусом, потрібно близько двох днів (інкубаційний період), щоби захворіти. Прояви захворювання – блювота і діарея можуть тривати від трьох до восьми днів.
Вакцина
Розроблена вакцина від ротавірусної інфекції. Вакцина ефективна для запобігання важким ротавірусним захворюванням на 90% відсотків і більше.
Коли звернутися до лікаря?
-
Дитина віком до 2-х років;
-
постійне блювання;
-
частий пронос, що триває понад 24 годин;
-
висока температура тіла (вище 39ᵒС);
-
ознаки зневоднення, особливо у дітей;
-
неможливість напоїти дитину через постійне блювання;
-
зменшення кількості сечі, зменшення кількості вологих підгузків;
-
поява крові в блювотних масах або у виділеннях;
-
поява судом.
Ротавірусна інфекція у дітей
Найпоширенішим симптомом ротавірусу в дітей є важка діарея.
Також можуть проявитися такі симптоми:
-
блювання;
-
слабкість;
-
лихоманка;
-
дратівливість;
-
зневоднення;
-
біль у животі.
Діти дуже чутливі до втрати рідини та електролітів під час блювання й проносу, тому необхідно вчасно розпізнати ознаки зневоднення дитини, а саме:
-
сухість у роті;
-
спрагу;
-
холодну суху шкіру;
-
відсутність сліз під час плачу;
-
зменшення сечовипускання (менша кількість вологих підгузків);
-
концентровану сечу темного кольору з різким запахом;
-
синці під очима.
Ротавірусна інфекція у дорослих
Симптоми ротавірусної інфекції в дорослому віці:
-
блювота;
-
різка слабкість;
-
висока температура;
-
дратівливість;
-
зневоднення;
-
біль у животі.
У здорових дорослих ротавірусна інфекція може викликати лише легкі прояви захворювання або проходити майже безсимптомно.
Як передається ротавірусна інфекція?
Ротавірус найчастіше передається фекально-оральним шляхом. Це часто відбувається через те, що дитина неправильно або достатньо часто миє руки. Іноді зараження відбувається при вживанні зараженої їжі або води.
Вірус може тривалий час жити на таких поверхнях, як дверні ручки, іграшки та інші тверді предмети. Саме тому спалахи захворювання можуть виникати в дитячих колективах. Щоби запобігти поширенню вірусу, діти, які не хворі, не повинні контактувати з хворою дитиною. Тому, якщо дитина має ротавірусну інфекцію, їй не варто відвідувати дитячий садок чи школу, щоби не заразити інших.
У домашніх умовах для попередження поширення інфекції важливо мити руки з милом щонайменше 20 секунд, користуватися індивідуальним посудом, проводити вологе прибирання та проводити дезінфекцію.
Дотримання цих нескладних правил у побуті надійно захистить Вас від захворювання на ентеровірусну інфекцію. Якщо ж захворювання не вдалося уникнути, то не займайтеся самолікуванням. При появі перших симптомів інфекційного захворювання НЕГАЙНО ЗВЕРТАЙТЕСЯ ЗА МЕДИЧНОЮ ДОПОМОГОЮ В ЛІКУВАЛЬНО-ПРОФІЛАКТИЧНІ ЗАКЛАДИ за місцем проживання
Будьте здорові, бережіть себе і своїх близьких!