Що таке «невидимі поранення» та як підтримати військових

Дата: 06.12.2023 13:13
Кількість переглядів: 62

Що таке «невидимі поранення» та як підтримати військових

Тривожність, суїцидальні думки, депресія – це так звані невидимі поранення, які людина може отримати на фронті через:

• надмірний стрес;

• сильну втому;

• пережитий ризик загинути;

• сцени жорстокості.

Поширеною причиною «невидимих поранень» також є контузія. Вибухова хвиля проходить крізь тіло і не лишає слідів, але завдає шкоди організму. Наслідками контузії можуть бути:

• виснажливий головний біль;

• дзвін у вухах;

• різкі перепади настрою;

•  дратівливість.

Відновити ментальне здоровʼя легше в оточенні рідних, друзів, колег. Але вони мають пам'ятати, що потрібен час і підтримка. Якщо ж тривожні симптоми тривають 2-3 місяці та ускладнюються – не зволікайте, зверніться до спеціаліста.

 Час і підтримка

Коли військові повертаються до цивільного життя, можуть зʼявлятися тривожні ознаки «невидимих поранень»: апатія, небажання спілкуватися, агресія.

Памʼятайте, ці емоції адресовані не вам. Щоби здолати наслідки сильного стресу разом, так само дотримуйтеся трох головний правил: не жалійте / поважайте / підтримуйте.

Якщо військовий/ва не йде на контакт, не тисніть. Пропонуйте допомогу обережно та максимально коректно. За можливості попросіть про допомогу побратимів чи посестер близької вам людини. Якщо за 2-3 місяці тривожні симптоми не минули, а посилилися (чи зʼявилися нові), зверніться по допомогу до кваліфікованих спеціалістів.

Лінія кризової допомоги та підтримки Українського ветеранського фонду при Мінветеранів – 0 800 33 20 29 та гаряча лінія для дружин та матерів військовослужбовців ГО «Громадський рух «Жіноча сила України» – 0 800 332 720.

Сайти благодійного фонду Veteran Hub: https://veteranhub.com.ua та благодійного фонду Mindy Foundation: https://mindyfoundation.com.ua.

Не всі здатні подолати «невидимі поранення» самостійно. Багато хто й досі соромиться звернутися по допомогу, адже вважає це проявом слабкості. Попросити про допомогу – це сміливий і завжди правильний вчинок.

Рекомендації розроблено в межах Всеукраїнської програми ментального здоровʼя «Ти як?» за ініціативи першої леді Олена Зеленська в партнерстві з Міністерством у справах ветеранів України.

Фото без опису


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь