Програма відшкодування різниці в тарифах на житлово-комунальні послуги для населення комунальним підприємствам Арбузинської територіальної громади на 2025-2028 роки
АРБУЗИНСЬКА СЕЛИЩНА РАДА
Миколаївської області
РІШЕННЯ
від 13 грудня 2024 року №5 с-ще Арбузинка |
XLVІІІ позачергової сесії дев’ятого скликання
|
Про затвердження Програми відшкодування різниці в тарифах на житлово-комунальні послуги для населення комунальним підприємствам Арбузинської територіальної громади на 2025-2028 роки
Керуючись пунктом 22 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статтею 4 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», статтями 12,15 Закону України «Про ціни і ціноутворення», відповідно до статті 91 Бюджетного кодексу України», Постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2022 № 502 «Деякі питання регулювання діяльності у сфері комунальних послуг у зв’язку із введенням в Україні воєнного стану», відповідно до рішення виконавчого комітету Арбузинської селищної ради від 09.12.2024 № 350 «Про затвердження Програми відшкодування різниці в тарифах на житлово-комунальні послуги для населення комунальним підприємствам Арбузинської територіальної громади на 2025-2028 роки», з метою забезпечення стабільної роботи підприємств комунальної власності селищної ради, згідно їх функціональних призначень щодо надання мешканцям Арбузинської територіальної громади якісних послуг та враховуючи рекомендації постійних комісій, Арбузинська селищна рада:
ВИРІШИЛА:
1. Затвердити Програму відшкодування різниці в тарифах на житлово- комунальні послуги для населення комунальним підприємствам Арбузинської територіальної громади на 2025-2028 роки ( додається).
2. Затвердити Порядок відшкодування різниці в тарифах на житлово-комунальні послуги для населення комунальним підприємствам Арбузинської територіальної громади на 2025-2028 роки (додається).
3. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійні комісії з питань
планування бюджету і фінансів, регуляторної політики, з питань торгівельного і побутового обслуговування, житлово-комунального господарства, зв’язку, будівництва та транспорту.
Селищний голова Євгеній ТРАВЯНКО
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення селищної ради
від 13.12. 2024 року № 5
Програма
відшкодування різниці в тарифах на житлово-комунальні послуги для населення комунальним підприємствам Арбузинської територіальної громади на 2025-2028 роки
- Паспорт Програми
1 |
Ініціатор розроблення Програми
|
Арбузинська селищна рада |
2 |
Законодавча база, назва документа органу виконавчої влади розроблення Програми |
Закони України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про ціни і ціноутворення», «Про житлово-комунальні послуги», Бюджетний кодекс України, |
3 |
Розробник Програми |
Відділ архітектури, містобудування, житлово-комунального господарства, благоустрою, соціально-економічного розвитку, інвестицій та проєктування виконавчого комітету Арбузинської селищної ради |
4 |
Учасники Програми |
Комунальні підприємства: КП «Арбузинський комбінат комунальних послуг», КП «Вода-АР», КП «Господар», КП «Воля» |
5 |
Терміни реалізації програми |
2025-2028 роки |
6 |
Кошти, задіяні на виконання Програми |
Бюджет селищної ради; інші джерела, що не заборонені чинним законодавством |
7 |
Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми |
Відповідно до розрахункової суми та в межах бюджетних призначень.
|
2. Визначення проблеми, на розв’язання якої спрямовані заходи Програми
Програма розроблена відповідно до Законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про житлово-комунальні послуги», «Про ціни та ціноутворення», Бюджетного кодексу України, постанови Кабінету Міністрів України від 01.06.2011 № 869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово- комунальні послуги».
У сучасних економічних умовах для забезпечення виконання власних статутних завдань комунальні підприємства нерідко потребують залучення додаткового фінансування, яке сприятиме стабілізації їх фінансово-господарської діяльності, покращенню стану розрахунків, більш ефективному використанню майна комунальної власності, оновленню виробничих потужностей, технічної бази, проведення капітального та поточного ремонту об’єктів спільної власності, забезпеченню повного і своєчасного внесення платежів до бюджету.
Комунальні підприємства: КП «Арбузинський комбінат комунальних послуг», КП «Вода-Ар», КП «Господар», КП «Воля» є підприємствами які надають мешканцям населених пунктів Арбузинської територіальної громади житлово– комунальні послуги. На даний час фінансовий стан комунальних підприємств є нестійким і кризовим у зв’язку із значним податковим навантаженням, зростанням цін за енергоносії та паливно-мастильні матеріали. Ці фактори зумовлюють встановлення економічно-обґрунтованих тарифів та водночас роблять їх не підйомними для споживачів. Такий стан справ призводить до порушень трудового законодавства, в частині своєчасної виплати заробітної плати, неякісного надання послуг, унеможливлює придбання необхідної техніки, якісних матеріалів та ускладнює роботу комунального підприємства в цілому.
Діючі тарифи на послуги підприємств не повністю забезпечують відшкодування витрат на їх надання, скорочуються обсяги наданих послуг в натуральних показниках, що надаються комунальними підприємствами, зростають тарифи на енергоносії, витрати на оплату праці, придбання необхідних матеріалів, сплату податків, тощо, що призводить до збиткової діяльності та неспроможності своєчасно та в повному розмірі розраховуватись за зобов’язаннями.
Несвоєчасна оплата за нарахованими податковими зобов’язаннями, зі сплати за спожиті енергоносії, інших складових витрат підприємств призводить до нарахування їм значних штрафних санкцій та пені і, відповідно, до збільшення збитків підприємств. Вищенаведені чинники призводять до зменшення у підприємств власних обігових коштів для забезпечення належного надання житлово- комунальних послуг (на погашення заборгованості із виплат заробітної плати, платежів до бюджету, придбання матеріалів для виконання робіт по утриманню та оновленню інженерних мереж, по підготовці до роботи в осінньо-зимовий період, придбання необхідних технічних засобів, оновлення матеріальної бази підприємств та інші).
Відповідно до Законів України «Про житлово-комунальні послуги», «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування встановлюють тарифи на житлово-комунальні послуги.
Тарифи на житлово-комунальні послуги розраховуються комунальними підприємствами з урахуванням вимог затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2011р. №869 “Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на комунальні послуги”, затверджуються рішенням виконавчого комітету Арбузинської селищної ради після перевірки їх робочою групою щодо проведення перевірки розрахунків на житлово – комунальні послуги Арбузинської селищної ради з урахуванням вимог “Порядку розгляду органами місцевого самоврядування розрахунків тарифів на комунальні послуги, поданих для їх встановлення”, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 12.09.2018р. № 239 та доводяться до відома споживачів з урахуванням вимог “Порядку інформування споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги з обґрунтуванням такої необхідності”, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово- комунального господарства України від 05.06.2018р. №130.
В разі змін цін на складові тарифів, збільшення мінімальної заробітної плати, податків та зборів діюче законодавство, зокрема, постанова Кабінету Міністрів України від 1 червня 2011 року № 869 "Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги" з метою недопущення збитковості підприємств, які надають такі послуги, передбачає коригування тарифів за відповідними складовими. Проте, сама процедура коригування, організаційні та технологічні зміни на підприємствах, не дозволяють здійснювати коригування діючих тарифів при кожній зміні цін на складові. В результаті на підприємствах створюються значні суми кредиторської заборгованості, в тому числі по заробітній платі, податках, оплаті за енергоносії. Виробник комунальних послуг через відсутність коштів не в змозі проводити поточні ремонти мереж.
На сьогоднішній день, відсутність відшкодування втрат комунальних підприємств в розмірі різниці між фактичними втратами та нарахуваннями за надані послуги відповідно до діючих тарифів ставить під загрозу стабільність забезпечення населення житлово-комунальними послугами належної якості і може призвести до:
- припинення або суттєвого обмеження надання цих послуг;
- виникнення заборгованості за спожиту електроенергію та по заробітній платі;
- нарахування підприємствам штрафних санкцій і пені за несвоєчасні і неповні розрахунки за енергоносії та по податковим зобов'язанням.
Відповідно до пункту 5 статті 91 Бюджетного кодексу, місцеві бюджети мають право передбачати кошти на фінансування програм розвитку житлово-комунального господарства та благоустрою. Виділення коштів на відшкодування різниці в тарифах для населення з селищного бюджету є найбільш реальним джерелом забезпечення фінансової діяльності комунальних підприємств територіальної громади в період встановлення тарифів в розмірі меншим ніж економічно обґрунтований та в період між встановленням нових тарифів та зменшення фінансового навантаження на одержувачів житлово-комунальних послуг, які отримують на сім'ю незначний сукупний дохід і разом з цим не мають права на одержання житлових субсидій
3. Мета та завдання Програми та результативні показники
Прийняття даної Програми має за мету:
- прогнозування та виділення з бюджету коштів для відшкодування різниці між розміром тарифу та розміром економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво;
- забезпечення беззбиткової діяльності комунальних підприємств відповідно до вимог чинного законодавства України;
- збереження кількості і покращення якості житлово- комунальних послуг;
- забезпечення своєчасного розрахунку за надані послуги;
- гарантування своєчасної сплати податків, зборів та інших платежів, належного виконання зобов’язань роботодавця перед працівниками комунальних підприємств з оплати праці.
Основними завданнями Програми та результативними показниками є:
- надання відшкодування різниці в тарифах комунальним підприємствам, що надають житлово- комунальні послуги, затверджені рішенням Арбузинської селищної ради, які є нижчими від економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво та в період між встановленням нових тарифів;
- сприяння стабільній роботі комунальних підприємств, покращенню їх матеріально-технічної бази;
- підвищення якості наданих послуг.
4. Шляхи і засоби розв’язання проблеми, обсяги та джерела фінансування
Вирішення проблеми пропонується здійснити шляхом затвердження Програми відшкодування різниці в тарифах на житлово - комунальні послуги, що надаються комунальними підприємствами на 2025-2028 роки для населення Арбузинської територіальної громади та виділення з бюджету коштів для компенсації різниці в тарифах.
Обсяги фінансування - відповідно до розрахункової суми та в межах бюджетних призначень.
Фінансування Програми проводитиметься за рахунок коштів бюджету Арбузинської селищної територіальної ради.
5. Контроль за виконанням Програми
Відповідальність за достовірність поданих розрахунків та цільове використання коштів, компенсації покладається на керівництво комунальних підприємств: КП «Арбузинський комбінат комунальних послуг», КП «Вода –АР», КП «Господар», КП «Воля».
Контроль за виконанням Програми покладено на постійні комісії селищної ради з питань планування бюджету і фінансів, регуляторної політики, з питань торгівельного і побутового обслуговування, житлово-комунального господарства, зв’язку, будівництва та транспорту.
___________________________
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення селищної ради
від 13.12. 2024 року № 5
ПОРЯДОК
відшкодування різниці в тарифах на житлово- комунальні послуги
для населення комунальним підприємствам
Арбузинської територіальної громади на 2025 -2028 роки
1. Цей Порядок встановлює порядок визначення обсягів відшкодування/погашення різниці в тарифах на житлово-комунальні послуги, що надаються населенню в Арбузинській територіальній громаді і яка виникла у зв’язку з невідповідністю тарифів, що застосовувались суб’єктом господарювання до кінцевого споживача та економічно обґрунтованими тарифами на житлово-комунальні послуги, що встановлювались органами місцевого самоврядування, (рішеннями виконавчого комітету Арбузинської селищної ради), або відшкодування втрат комунальних підприємств в розмірі різниці між економічно обґрунтованими фактичними витратами на їх виконання та нарахуваннями за надані послуги відповідно до діючих тарифів в період здійснення процедури коригування тарифів та затвердження нових.
2. Обсяги відшкодування/погашення різниці в тарифах визначаються суб’єктами господарювання за кожен календарний місяць періоду надання послуги в розрізі категорії споживачів “населення”, як різниця між нарахуваннями згідно з економічно обґрунтованими тарифами, що встановлено виконавчим комітетом Арбузинської селищної. Розрахунок обсягу різниці в тарифах здійснюється без урахування податку на додану вартість.
Обсяг відшкодування/погашення різниці в тарифах визначається шляхом множення фактичних обсягів реалізації комунальних послуг на різницю між встановленими економічно обґрунтованими тарифами та тарифами, що застосовувались до кінцевого споживача відповідно до рішень виконавчого комітету Арбузинської селищної ради (без урахування податку на додану вартість).
Обсяг відшкодування/погашення різниці в тарифах зменшується на суму трансфертів та фінансової допомоги з місцевого бюджетів від основної діяльності, які безпосередньо використано на основну діяльність суб’єкта господарювання (кошти, отримані з бюджетів на відшкодування окремих витрат, згідно із складовими встановлених тарифів).
Бюджетні кошти, що отримано суб’єктом господарювання, направляються на сплату зобов’язань, нарахованих підприємством, з основного виду діяльності згідно із складовими встановлених тарифів на житлово-комунальні послуги.
3. Суб’єкт господарювання щомісячно до 15 числа місяця, наступного за звітним, подає до виконавчого комітету Арбузинської селищної ради і головного розпорядника бюджетних коштів звернення та розрахунок обсягу відшкодування/погашення різниці в тарифах за звітний місяць, до якого додаються такі документи:
- пояснювальна записка (в довільній формі);
- помісячний розрахунок обсягу з різниці в тарифах на житлово-комунальні послуги;
- проєкт плану використання бюджетних коштів.
Головний розпорядник бюджетних коштів узагальнює надану суб’єктами господарювання інформацію та подає на розгляд голові робочої групи щодо проведення перевірки розрахунків тарифів на житлово-комунальні послуги Арбузинської селищної ради.
4. Звернення розглядається на засіданні робочої групи, склад якої затверджено розпорядженням селищного голови, протягом п’яти робочих днів з дати надходження.
Робоча група приймає рішення щодо розподілу доведеного граничного обсягу видатків бюджетних коштів, які передбачені на відшкодування/погашення різниці між розміром економічно обґрунтованого тарифу на комунальні послуги, або розміру економічно обґрунтованих фактичних витрат на їх виробництво та розміром тарифу, що застосовувався.
За результатами засідання робочої групи складається протокол, яким погоджується розподіл бюджетних асигнувань між суб’єктами господарювання та проєкти планів використання бюджетних коштів, головою робочої групи погоджується розрахунок обсягу з різниці в тарифах на житлово – комунальні послуги.
Погоджені розрахунки разом з протоколом передаються головному розпоряднику бюджетних коштів для перерахування коштів на відшкодування/погашення різниці в тарифах суб’єктам господарювання відповідно до погодженого розподілу.
Відповідальність за достовірність даних, використаних під час здійснення розрахунку обсягів відшкодування/погашення з різниці в тарифах, несе керівник суб’єкта господарювання.
5. Кошти щомісячно перераховуються головним розпорядником бюджетних коштів відповідно до рішення робочої групи, прийнятого на підставі звернення та розрахунків, поданих суб’єктом господарювання, на рахунки, що відкрито суб’єктами господарювання у територіальних органах Державної казначейської служби України у встановленому порядку і використовуються відповідно до планів використання бюджетних коштів.
6. Контроль за використанням бюджетних коштів здійснюється відповідно до діючого законодавства.
7. Звіт щодо використання отриманих бюджетних коштів на відшкодування/погашення різниці в тарифах подається суб’єктом господарювання до головного розпорядника бюджетних коштів та робочої групи (для відома) до 10 числа місяця наступного за звітним.
8. У разі виявлення невідповідного витрачання бюджетних коштів плану використання, кошти повертаються суб’єктом господарювання на розрахунковий рахунок виконавчого комітету Арбузинської селищної ради до закінчення поточного бюджетного періоду.
______________