Програма забезпечення безпеки та стійкості критичної інфраструктури, підвищення стійкості до кризових ситуацій Арбузинської територіальної громади на 2025-2027 роки
АРБУЗИНСЬКА СЕЛИЩНА РАДА
Миколаївської області
РІШЕННЯ
від 18 лютого 2025 року №5 L чергова сесія
с-щеАрбузинка дев'ятого скликання
Про затвердження Програми забезпечення
безпеки та стійкості критичної інфраструктури,
підвищення стійкості до кризових ситуацій
Арбузинської територіальної громади
на 2025-2027 роки
Керуючись пунктом 22 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», частиною п’ятою статті 22 Закону України «Про критичну інфраструктуру», відповідно до рішення виконавчого комітету Арбузинської селищної ради від 24.01.2025 № 44 «Про затвердження Програми забезпечення безпеки та стійкості критичної інфраструктури, підвищення стійкості до кризових ситуацій Арбузинської територіальної громади на 2025-2027 роки», з метою недопущення кризових ситуацій на території Арбузинської територіальної громади, викликаних припиненням надання чи погіршення якості надання важливих для життєдіяльності послуг або припиненням здійснення життєво важливих функцій, відновлення функціонування об’єктів критичної інфраструктури, Арбузинська селищна рада:
ВИРІШИЛА:
1. Затвердити Програму забезпечення безпеки та стійкості критичної інфраструктури, підвищення стійкості до кризових ситуацій Арбузинської територіальної громади на 2025-2027 роки (додається) .
2. Контроль за виконанням цього рішення покласти на постійну комісію з питань торгівельного і побутового обслуговування, житлово-комунального господарства, зв’язку, будівництва та транспорту.
Селищний голова Євгеній ТРАВЯНКО
ЗАТВЕРДЖЕНО
Рішення Арбузинської селищної ради
від 18.02.2025 року № 5
Програма
забезпечення безпеки та стійкості критичної інфраструктури, підвищення стійкості до кризових ситуацій Арбузинської територіальної громади на 2025-2027 роки
І. Паспорт Програми
1. |
Ініціатор розроблення Програми |
Арбузинська селищна рада |
2. |
Назва документа на підставі якого розроблено Програму |
Закони України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про критичну інфраструктуру» |
3. |
Розробник та виконавець Програми |
Відділ територіальної оборони, цивільного захисту та мобілізації виконавчого комітету Арбузинської селищної ради |
4. |
Відповідальні за виконання Програми |
Відділ територіальної оборони, цивільного захисту та мобілізації виконавчого комітету Арбузинської селищної ради, відділ архітектури, містобудування, житлово-комунального господарства, благоустрою, соціально-економічного розвитку, інвестицій та проєктування виконавчого комітету Арбузинської селищної ради |
5. |
Учасники Програми |
Відділ територіальної оборони, цивільного захисту та мобілізації виконавчого комітету Арбузинської селищної ради, відділ архітектури, містобудування, житлово-комунального господарства, благоустрою, соціально-економічного розвитку, інвестицій та проєктування виконавчого комітету Арбузинської селищної ради |
6. |
Термін реалізації Програми |
2025 – 2027 роки |
7. |
Перелік бюджетів, які беруть участь у виконанні Програми |
Кошти місцевого бюджету, кошти підприємств, інші джерела фінансування не заборонені законодавством |
8. |
Загальний обсяг фінансових ресурсів, необхідних для реалізації Програми |
0,00 тис. гривень в межах фінансових можливостей |
II. Загальні положення
Захист критичної інфраструктури є складовою частиною забезпечення національної безпеки України.
Світові тенденції до посилення загроз природного та техногенного характеру, підвищення рівня терористичних загроз, збільшення кількості та підвищення складності кібератак, пошкодження інфраструктурних об’єктів внаслідок збройної агресії російської федерації зумовили актуалізацію питання захисту систем, об’єктів і ресурсів, які є критично важливими для функціонування суспільства, соціально-економічного розвитку держави та забезпечення національної безпеки та життєдіяльності територіальних громад.
Закон України «Про критичну інфраструктуру» визначає правові та організаційні засади створення та функціонування національної системи захисту критичної інфраструктури і є складовою законодавства у сфері національної безпеки.
Сукупність органів управління, сил та засобів центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, операторів критичної інфраструктури складає систему захисту критичної інфраструктури.
Об’єктами критичної інфраструктури є об’єкти інфраструктури, системи, їх частини та їх сукупність, які є важливими для економіки, національної безпеки та оборони, порушення функціонування яких може завдати шкоди життєвою важливим національним інтересам.
Стійкість критичної інфраструктури визначає стан критичної інфраструктури, за якого забезпечується її спроможність функціонувати у штатному режимі, адаптуватися до умов, що постійно змінюються, протистояти та швидко відновлюватися після впливу загроз будь-якого виду.
Особливості захисту та правового режиму об’єктів критичної інфраструктури в умовах надзвичайних ситуацій, надзвичайного та воєнного стану, особливого періоду регулюються Законами України «Про правовий режим воєнного стану», «Про правовий режим надзвичайного стану», «Про функціонування єдиної транспортної системи України в особливий період» та «Про оборону України», Кодексом цивільного захисту України.
До життєвою важливих функцій та або послуг, порушення яких призводить до негативних наслідків для національної безпеки України, зокрема для Арбузинської територіальної громади, належать:
1) урядування та надання найважливіших публічних (адміністративних) послуг;
3) водопостачання та водовідведення;
12) оборона, державна безпека;
14) цивільний захист населення та територій, служби порятунку;
На місцевому рівні органи місцевого самоврядування забезпечують розроблення, затвердження і виконання місцевих програм підвищення стійкості територіальних громад до кризових ситуацій, викликаних припиненням надання чи погіршенням якості важливих для їх життєдіяльності послуг або припиненням здійснення життєвою важливих функцій, спрямованих на реалізацію заходів із забезпечення безпеки та стійкості критичної інфраструктури, взаємодії суб’єктів національної системи захисту критичної інфраструктури, а також відновлення функціонування об’єктів критичної інфраструктури в наслідок воєнних дій.
III. Визначення проблеми, на розв’язання якої спрямована Програма
Об’єкти критичної інфраструктури надають життєвою важливі функції, порушення роботи яких призводить до негативних наслідків для населення територіальної громади. Зокрема, відсутність електропостачання, централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, медичного забезпечення, пасажирських перевезень, надання фінансових послуг ,тощо, внаслідок порушення роботи об’єктів критичної інфраструктури матиме негативний вплив життя та здоров’я населення. Тому критична інфраструктури Арбузинської територіальної громади потребує системного підходу до забезпечення власної безпеки та стійкості.
IV. Мета Програми
Виходячи з вище вказаного, метою Програми є реалізація заходів щодо:
взаємодії суб’єктів національної системи захисту критичної інфраструктури;
забезпечення безпеки та стійкості критичної інфраструктури;
запобігання проявам несанкціонованого втручання у функції критичної інфраструктури та відновлення функціонування об’єктів критичної інфраструктури;
прогнозування та запобігання кризовим ситуаціям на об’єктах критичної інфраструктури.
V. План забезпечення безпеки та стійкості критичної інфраструктури
Для досягнення мети програми визначено такі заходи:
придбання матеріалів для забезпечення фізичної безпеки об’єктів критичної інфраструктури;
придбання матеріалів та обладнання для охорони об'єктів критичної інфраструктури;
придбання резервних матеріалів і обладнання, залучення спеціалізованої техніки та робочої сили, спеціалізованих підприємств, необхідних для відновлення функціонування об’єктів критичної інфраструктури в наслідок воєнних дій;
сприяння впровадженню заходів запобігання проявам несанкціонованого втручання у функціонування критичної інфраструктури;
розробка прогнозів та організаційних заходів запобігання кризовим ситуаціям на об’єктах критичної інфраструктури.
VI. Обсяги та джерела фінансування Програми
Джерелами фінансування є кошти бюджету Арбузинської територіальної громади, підприємств, інші джерела, не заборонені законодавством.
Реалізація визначених завдань передбачається за рахунок коштів бюджету Арбузинської територіальної громади в межах фінансових можливостей.
Найменування заходів |
Джерело фінансування |
Сума коштів, спрямована на виконання завдання тис. грн. |
||||
2024рік |
2025 рік |
2026 рік |
2027рік |
Разом |
||
Всього фінансування, в тому числі: |
Селищний бюджет |
|
|
|||
Придбання матеріалів для забезпечення безпеки об’єктів критичної інфраструктури |
Селищний бюджет |
|
||||
Придбання матеріалів та обладнання для охорони об’єктів критичної інфраструктури |
Селищний бюджет |
|
||||
Придбання резервних матеріалів і обладнання, залучення спеціалізованої техніки та робочої сили, спеціалізованих підприємств, необхідних для відновлення об'єктів критичної інфраструктури в наслідок воєнних дій |
Селищний бюджет |
|
||||
Навчання працівників операторів критичної інфраструктури |
Селищний бюджет |
|
Ресурсне забезпечення Програми
Обсяги коштів, які пропонується залучити на виконання програми |
Одиниця виміру ( тис.грн.) |
Сума коштів, на проведення заходів 2024-2027 роках |
|||
|
|
2024 рік |
2025 рік |
2026 рік |
2027рік |
Обсяги ресурсів, усього, у тому числі: |
тис.грн |
|
|
|
|
Кошти місцевого бюджету |
тис.грн |
|
|
|
|
Інші джерела |
- |
|
|
|
|
Всього |
тис.грн |
|
|
|
VII. Координація та контроль виконання Програми
Розробником Програми є Відділ територіальної оборони, цивільного захисту та мобілізації виконавчого комітету селищної ради, відділ архітектури, містобудування, житлово-комунального господарства, благоустрою та соціально-економічного розвитку, інвестицій та проектування виконавчого комітету селищної ради.
Виконавцями Програми є відділ територіальної оборони, цивільного захисту та мобілізації виконавчого комітету селищної ради, відділ архітектури, містобудування, житлово-комунального господарства, благоустрою, соціально-економічного розвитку, інвестицій та проєктування виконавчого комітету селищної ради, структурні підрозділи виконавчого комітету селищної ради, підприємства.
Координацію та контроль виконання програми здійснюють комісія з питань торгівельного і побутового обслуговування, житлово-комунального господарства, зв’язку, будівництва та транспорту та комісія з питань планування бюджету і фінансів, регуляторної політики.
VIII. Очікуванні результати реалізації Програми
Реалізація Програми дозволить підвищити захист об’єктів критичної інфраструктури за рахунок встановлення елементів фізичного захисту, контрольно-моніторингових систем, створить умови для її стійкості, що буде реалізовано у спроможності стабільно функціонувати, адаптуватися до умов, що постійно змінюються, протистояти та швидко відновлюватися після впливу будь-якого виду загроз.
____________________________________