ІНФОРМАЦІЙНЕ ПОВІДОМЛЕННЯ №7 про стан і розвиток шкідливих організмів в господарствах Миколаївської області за І декаду березня 2025 року
- Огляд погодних умов
Упершій декадіберезняспостерігалася мінлива погода. Так, на початку декади пройшов атмосферний фронт зі снігом, а починаючи з3 березня розпочалося підвищення температури.
За даними Миколаївського обласного центру з гідрометеорології середнядекадна температура повітрябулавищенорми на 2,2-3,7℃ та становила4,9-6,4℃ тепла. Мінімальна температура повітряв найхолоднішуніч (1 березня) знижувалась до -4-8ºС морозу, а максимальна температура повітря (7-8 березня) становила 19-24 ºС тепла.
Опади булинезначними та розподілялисьнерівномірно. Сумарнакількістьопадів за декаду склала 2-7 мм (20-81% норми).
2. Фенологія культур
Озимий ріпак – 4-8 листків
Озимі зернові – 2-3 листка, кущіння
- Фітосанітарний стан
На посівах зернових культур відмічена активізація личинок хлібного туруна.
Заселеність посівів озимих зернових культур мишоподібними гризунами залишається на рівні попереднього періоду та обліковуються на 3-5% обстеженої площі, за середньої чисельності 0,1-0,2кол./га.
Під час проведення моніторингу посівів озимої пшеницівідмічено ураженість 3-5% рослинсепторіозом. Спостерігається ураженість 7-10% рослин озимого ячменю гельмінтоспоріознимиплямистостями, (осінній запас інфекції).
Тепла та сонячна погода, обумовила стрімкий та масовий вихід з місць зимівлі та живлення на посівах озимого ріпаку імаго стеблового капустяного прихованохоботника. Середня чисельність 2-6 екземплярів на 25 рослинпри заселеності 20-40% обстежених площ. Спостерігається крайове заселення посівів хрестоцвітими блішками, за середньої чисельності - 0,5-1,0 екз./м2. На окремих посівах відмічено вихід та заселення площ піщаниммідляком.
Осередково (на 2% рослин та 4% обстеженої площі) спостерігається ураження коренів рослин ріпакубактеріозом.
Розвиток мишоподібних гризунівзалишається на попередньому рівні.Шкідники обліковуються на 5% обстеженої площі за середньої чисельності 0,3-1 кол./га.
4. Прогноз розвитку шкідливих організмів
В другій декаді березнямісяця за сприятливих погодних умов та середньодобової температури повітря +7+10˚С продовжиться живлення личинок хлібного туруна.
За теплої погоди, значних опадів, відносної вологості повітря на рівні 60-100% на загущених, добре розкущених посівах озимої пшениці та ячменю залишається загроза ураження рослин кореневими гнилями, борошнистою росою, септоріозом та гельмінтоспоріозами.
В сонячні дні, при температурі повітря понад +5 + 6 °С, відбуватиметься подальший, масовий вихід з місць зимівлі імаго прихованохоботників (стеблового капустяного та великого ріпакового), блішок, попелиць. Враховуючи зимовий запас збудників хвороб озимого ріпаку, слід очікувати розповсюдження фомозу, альтернаріозу, пероноспорозу.
При проведенні захисних обробок використовуються пестициди згідно «Переліку пестицидів та агрохімікатів дозволених до використання в Україні», з дотриманням регламентів їх застосування. Під час проведення захисних заходів потрібно дотримуватися правил техніки безпеки та керуватися Державними санітарними правилами ДСП 8.8.1.2.001-98 «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві».